UNUS OMNES PRO UNO PRO OMNIBUS JEDEN ZA WSZYSTKICH - WSZYSCY ZA JEDNEGO WYDARZENIA
|
W dniu 6 grudnia 2019 r. na zorganizowanej przez Fundację PRO OMNIBUS konferencji w TeoDorka Med & Spa w Ciechocinku uczestniczyli przedstawiciele państw i organizacji:
Prof. Dr hab. Irena Ponikowska – Prof. Elena Kalinina –St. Petersburg, rektor Ekonomicznego & Socjalnego Instytutu, Ambasador Rosji, Festiwal „Bez Barier” Ludmiła Kostkina – St. Petersburg, b. wicegubernator, Swietłana Mironowicz – Mińsk, przewodnicząca Społecznego Związku Kobiet Białorusi Dilyara Karimowa – Kazań, Rep. Tatarstanu, pedagog, dyrektor szkoły Georgi Metreveli – Rustawi, Gruzja Ludmiła Buszyńska – Winnica, Ukraina, prezes KC Galeria XXI, organizator Festiwalu Piosenki „Złoty Ptak” Dr Adam Marszałek – prezes Marszałek Publishing Group Dr n.med. Arkadiusz Kapliński – endokrynolog Marcin Zajączkowski – prezes Uzdrowisko Ciechocinek SA Aleksandra Gierej – dyrektor kuj. – pom. Oddziału PFRON Wiesława Taranowska – przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów Aleksandra Sapieżyńska – b. konsul RP w St. Petersburgu Irena Buczyńska – Legionowo, Zakład Aktywności Zawodowej „Zdrówko” Paweł Kubalski – Legionowo, Radio Bezpieczna Podróż Barbara Matwiej – TeoDorka, działaczka kulturalna Anna Laba-Roszak – Fundacja PRO OMNIBUS Mirosław Satora – Fundacja PRO OMNIBUS Nadzieja Hajduczenia - tłumaczka
Przedmiotem spotkania była wymiana doświadczeń i nawiązanie kulturalnej i gospodarczej współpracy tak na polu krajowym jak i zagranicznym. Swoje dokonania przedstawiły przedstawicielki z Rosji, Białorusi, Gruzji, Tatarstanu i Ukrainy oraz przedstawiciele organizacji z Polski. Bardzo ciekawie swoje działania przedstawił pan dr Adam Marszałek - ogrom prac w zakresie promocji i wydawnictwa książek i prac naukowych, a także bliskiej współpracy z państwami, byłymi republikami ZSRR, a także z Chinami.
Wycinek działań naszej Fundacji w zakładce
A oto kilka wypowiedzi na temat Fundacji, czyli "Mówili o nas"
Pani Maria Kaczyńska – Żona Prezydenta RP
Z prośbą o patronowanie tegorocznemu X Festiwalowi Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej w Ciechocinku zwrócili się do mnie przedstawiciele Fundacji PRO OMNIBUS. Propozycję tę przyjęłam z radością, ale najbardziej cieszę się, że 29 lipca tego roku mogłam osobiście wysłuchać Koncertu Galowego. Miałam wrażenie, że uczestniczę w czymś niezwykłym, w spotkaniu ludzi, którzy mimo ułomności bardzo chcą, ale i potrafią przełamać wiele barier, i stanąć przed publicznością. Realizacja idei warsztatów artystycznych zorganizowanych przez Fundację uświadamia, że ci młodzi ludzie mając możliwość prezentowania nieprzeciętnych zdolności artystycznych, mogą wyjść z cienia. Pokazali z pasją jak umieją śpiewać i interpretować znane i lubiane przez nas utwory. Wszyscy artyści występujący w tym Festiwalu reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Społeczeństwo powinno jak najczęściej widzieć, ile talentu, aktywności i radości życia jest wśród tych ludzi. Jest to przedsięwzięcie, które udowadnia, że we właściwie stworzonych warunkach są oni tacy sami jak ich pełnosprawni rówieśnicy: mają swoje pasje, komponują, grają na instrumentach, malują, śpiewają, tańczą, piszą poezje, potrafią cieszyć się życiem i dawać radość innym. Podczas koncertu widać było jak cieszą się szczęściem chwili i przeżywają letnią przygodę. Podczas takich spotkań nawiązuje się przyjaźnie, rodzi się zdrowa rywalizacja, która jest dodatkowym bodźcem do zmagania się z własną słabością, umacnia się chęć do wspierania zdolności poprzez własną, nierzadką bardzo ciężką pracę. Dzięki pomocy i zaangażowaniu ludzi i ich wrażliwości społecznej Ciechocinek stał się miejscem bliskim sercu uczestników, mieszkańców i kuracjuszy. Patrzyłam i słuchałam tych młodych, wspaniałych artystów z wielką przyjemnością i satysfakcją.. Gratuluję i im, i organizatorom bardzo udanego przedsięwzięcia oraz życzę sukcesów i powodzenia w następnych latach.
J. E. Ks. Kardynał Zenon Grocholewski
Proszę Państwa, ja się bardzo cieszę z tego, że mogę wziąć udział i w jakiś sposób otworzyć ten dzisiejszy koncert w ramach Ciechocińskich Impresji Artystycznych zorganizowanych przez Fundację Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS. Wyrażam uznanie dla imprezy bardzo pięknej i twórczej w perspektywie dostrzegania prawdziwej godności człowieka, jego wartości a więc w perspektywie budowania autentycznego dobra ludzkości. Jakże się nie cieszyć z inicjatywy, która promuje twórczość, a zarazem w sposób zasadniczy, godność dzieci i młodzieży niepełnosprawnej potrzebującej pomocy. Dzieci i młodzieży, która jest ubogaceniem społeczeństwa, jeżeli patrzymy oczyma zdrowo pojętego humanizmu oraz antropologii biorącej pod uwagę integralny wymiar osoby ludzkiej i życia społecznego. Toteż gratuluję organizatorom – Fundacji PRO OMNIBUS i wszystkim, którzy współpracowali w organizowaniu tej imprezy. Gratuluję nie mniej gorąco i szczerze wszystkim młodym artystom.
Dorota Stalińska
My mamy obowiązek pomóc ludziom niepełnosprawnym z różnych powodów, uczynić ich życie godniejszym, radośniejszym. Skoro tu jesteście, to jest to bardzo ważne miejsce i bardzo ważny Festiwal.
Prezydent Torunia Michał Zaleski
Szanowni Państwo. Jest w kraju miasto, które przyciąga wszystkich, którym brakuje czasu na to, aby w dniu codziennym zająć się problemami innych – to Ciechocinek. Niedaleko tego Ciechocinka ośmiuset prawie letni Toruń zachwycił się tym, co Państwo robicie, co robi Fundacja PRO OMNIBUS, to co robią organizatorzy właśnie tych spotkań, w których bierzemy udział. Jestem przekonany, że to stare miasto Kopernika będzie dobrym partnerem dla pięknego Ciechocinka w kolejnych Impresjach. Mam nadzieję, że do tego zostaniemy zaproszeni i z wielką radością przyjmiemy możliwość służenia pomocą w tak wspaniałej i bardzo wciągającej wszystkich, którzy mają odrobinę serca dla innych, imprezie. Artystom życzę, aby ich kariery - te, które sobie wymarzyli, rozwinęły się jak najpiękniej. A nam wszystkim, abyśmy na zawsze zapamiętali te występy, pamiętając, że przecież to z serca, z głębi serca tych młodych ludzi wypływają słowa najpiękniejsze – słowa radości, słowa szczęścia w pięknej muzycznej oprawie.
Ryszard Ulicki
Proszę Państwa – ministrem się bywa, ale najlepiej jest kiedy człowiek zachowa człowieczeństwo, kiedy jest się człowiekiem. A tutaj w tym zderzeniu z tą wrażliwością, z którą mamy do czynienia, z pięknem pieśni, muzyki potwierdzamy się w swoim człowieczeństwie. Ja tutaj chciałem powiedzieć dwa słowa jako twórca, jako człowiek, który pisze dla ludzi. Otóż kiedy piszę i kiedy tę pieśń lub utwór wybiera ktoś, komu łatwo jest się wspiąć na każdy szczyt, jest perfekcyjny, oto wtedy wiem, że chce odnieść sukces – komercyjny, artystyczny. Ale kiedy utwór wybiera ktoś, komu jest pod górę, kto szuka potwierdzenia swoich wątpliwości, swoich pytań, swoich udręk – to dla twórcy to jest szczególne wyróżnienie. I mnie takie wyróżnienie tu spotkało. I za to chciałem Państwu, wszystkim organizatorom i tym, którzy będą dziś słuchać koncertu z wielką pokorą podziękować. To dla mnie wielka lekcja, jako dla człowieka, który czasem pisze i pamięta o tym, że pisze dla ludzi.
Eurodeputowany Tadeusz Zwiefka
Drodzy Państwo, jeśli komukolwiek z nas wydaje się, że osobę niepełnosprawną możemy traktować jak kogoś obcego, kogoś niechcianego, kogoś komu nie warto poświęcić minuty swojego czasu, komu nie warto poświęcić części swojej myśli i swojego serca – to znaczy, że my jesteśmy niepełnosprawni. I tak na to spójrzmy. Pamiętajmy o tym, że to jest nasz wspólny świat, w którym nie ma podziału, w którym wszyscy są wspaniali. Wystarczy tylko otworzyć swoje serce, wystarczy tylko chcieć.
Profesor Michał Bristiger
Usłyszałem, że wiem co to jest muzyka. Muszę Państwu powiedzieć, że nie wiem, ale chciałbym właśnie na ten temat parę słów powiedzieć. Znajdujemy się teraz w bardzo szczególnym czasie i miejscu. Mianowicie w pewnej utopii. Ta utopia to jest właśnie muzyka i posiadaczami w swoim duchu tej muzyki są artyści, których słuchamy. Oni wiedzą, czym jest muzyka i tego sobie nie dadzą odebrać przez nikogo. Ale to co nam dają to jest czymś bardzo szczególnym, ponieważ wymagają nie tylko uznania naszego, które my okazujemy im, ale wymagają naszego uczestnictwa, to znaczy oni tworzą z nami, którzy siedzą naprzeciw nich i słuchają, tworzą pewną wspólnotę, która również, tak jak oni, umie przeżyć to czym jest muzyka, umie znaleźć tam jakieś określenia, które są określeniami nas samych. Słowem – dzieją się dziwne rzeczy. Tak słowa, jak tutaj mówię Państwu są chłodne, kanciaste i jakieś na wpół martwe. Natomiast słowo śpiewane od razu staje się czymś innym i to jest doświadczenie każdego z nas. To jest wspaniałe, wspaniałe doświadczenie, które im zawdzięczamy, ale zawdzięczamy wspólnie razem z nimi. I ta wspólność jest bardzo istotna. I kiedy mówimy między sobą w naszym życiu codziennym – niektóre słowa nas dzielą. Ale czy na przykład Nokturn Chopina może dzielić kogokolwiek ? Nie ! I tu widzimy na czym polega to dziwne królestwo utopii muzycznej. Ja nie wiem czym jest muzyka, ale wiem kształtem czego jest. Otóż jeden z największych naszych poetów powiedział, że jest kształtem miłości – i chyba po tym słowie niczego już powiedzieć nie trzeba.
Pisma Profesora Michała Bristigera
Chciałbym złożyć Fundacji Pro Omnibus najgorętsze podziękowanie za zaproszenie mnie na Ciechocińskie Impresje Artystyczne. Było to dla mnie wielkim zaszczytem z uwagi na charakter przedsięwzięcia, cele jakie mu przyświecają, wartości jakie zostały zrealizowane, najistotniejsze dla młodych wykonawców, a równocześnie dające prawdziwe przeżycie ogromnemu audytorium. Sam mogę zaświadczyć czym w mym skromnym uczestnictwie zostałem obdarowany, a co należy do świata duchowego. Czuję się tym zaproszeniem wysoce uhonorowany z uwagi na tak szczytne cele i zadania Festiwalu. Jest i pozostaje elementem życia etycznego naszego kraju i naszego społeczeństwa, czuję się zatem jako gość tej imprezy pięknie obdarowany przez muzyków Festiwalu i przez muzykę Festiwalu oraz ujęty jego ogólną atmosferą. To wszystko jest budujące. Kontynuowanie Ciechocińskich Impresji Artystycznych, w których biorą udział młodzi niepełnosprawni muzycy wraz z wybitnymi profesjonalistami estrady muzycznej, należy moim zdaniem do najważniejszych zadań społecznych środowiska muzycznego, a ich dalszy rozwój winien być przedmiotem szczególnej troski władz państwowych i społecznych. Chętnie się dołączam do ogromnego grona osób czujących potrzebę wyrażania szczerego uznania dla pracy Fundacji i pragnących też wyrazić przekonanie, że humanistyczne idee, leżące u podstawy Ciechocińskich Impresji Artystycznych, będą realizowane w przyszłych latach w coraz większej skali, polskiej i międzynarodowej. Proszę przyjąć wyrazy prawdziwego szacunku.
Prof. dr hab. Michał Bristiger Członek Rady Naukowej Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk Członek Honorowy Związku Kompozytorów Polskich Prezes Stowarzyszenia De Musica
|
|